Joanna Kłusak | architekt Kraków – projekty budowlane i projekty wnętrz

Jakie są etapy budowy domu? Projekt, pozwolenia i realizacja krok po kroku13 września 2022

Budowa domu jednorodzinnego

Budowa wymarzonego domu to poważna inwestycja i wieloetapowy proces, który stanowi ogromne wyzwanie dla inwestora. Jakie są etapy budowy domu? O czym należy pamiętać, wybierając rozwiązania do swojego projektu? Zapoznaj się z aktualnymi  informacjami, jak krok po kroku powinna przebiegać budowa wraz z omówieniem poszczególnych etapów inwestycji.

Etapy budowy domu rodzinnego

Zawsze marzyłeś o własnym domu, który będzie nie tylko komfortowy, ale także funkcjonalny, bezpieczny i urządzony zgodnie z Twoimi indywidualnymi preferencjami? Martwisz się, że czeka Cię wiele formalności, trudne decyzje do podjęcia, a także nieprzewidziane koszty i wiele stresu? W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć proces budowy domu jednorodzinnego, tak, żeby uniknąć organizacyjnego chaosu. Omówimy zakup działki, wytyczne związane z  projektem, kosztorys, ważne formalności, a także zakup materiałów oraz sam proces budowy nieruchomości. Budowa domu – etapy, sprawy urzędowe i niezbędne dokumenty!

Zakup działki

Zacznijmy od znalezienia odpowiedniej działki budowlanej, na której zostanie zbudowany  dom. Nie jest to łatwe zadanie, trzeba wziąć pod uwagę między innymi:

Szukajmy działek budowlanych – chociaż zakup działki rolnej może wydawać się kuszący, to jednak wcześniej trzeba koniecznie sprawdzić, czy w planie miejscowym jest ona przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Jeśli tak, wystarczy ją odrolnić. Odrolnienie terenu będzie co prawda generować dodatkowe formalności, a uzyskanie pozwolenia na budowę przesunie się nieco w czasie, ale jest to rzecz do zrobienia Potrzeby i oczekiwania, związane z projektem domu

Odpowiedni projekt budowlany to jeden z najważniejszych etapów całej inwestycji. W domu chcemy  czuć się swobodnie, zatem przestrzeń powinna być funkcjonalna, wygodna i spełniać nasze oczekiwania. Wybierając rozwiązania projektowe, kierujmy się potrzebami domowników – rodzina z dziećmi może wybrać dom z poddaszem/piętrem, w którym strefa dzienna będzie znajdować się na dole, a sypialnie zostaną zlokalizowane na drugiej kondygnacji. Z kolei seniorzy lub osoby mające trudności z poruszaniem się często wolą zainwestować w nieruchomość parterową, bez schodów i innych barier architektonicznych.

Wykonanie projektu najlepiej zlecić doświadczonemu architektowi, który przygotuje kompletną dokumentację budowlaną – projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy, a także zaprojektuje wnętrza. Powierzenie tak odpowiedzialnego zadania profesjonaliście zaowocuje stworzeniem projektu przemyślanego pod każdym względem. To z kolei pozwoli uniknąć problemów na dalszych etapach budowy domu i zoptymalizować koszty inwestycji.

Sporządzenie budżetu inwestycji

Przygotowanie kompleksowego budżetu inwestycji pomaga zachować nadzór nad wydatkami, które często się mnożą i lubią wykraczać poza zaplanowaną kwotę. Na początku ustalmy, ile możemy przeznaczyć na budowę, a także zastanówmy się, czy będziemy korzystać z własnego kapitału, czy zdecydujemy się na kredyt hipoteczny. Przy szacowaniu kosztów inwestycji należy uwzględnić m.in.:

Pamiętajmy o tym, że domy o niestandardowym kształcie, ze skomplikowanymi elementami architektonicznymi są zwykle droższe w budowie – podczas prac zużywa się więcej materiałów, więcej kosztują też usługi wykonawców.

Formalności przed budową

Praca nad projektem budowlanym

Kolejne etapy budowy domu jednorodzinnego to formalności, bez których nie ruszymy z miejsca. Przed rozpoczęciem prac należy:

 1. Sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla naszej działki lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy – dokumenty te zawierają wytyczne dotyczące rodzaju i formy obiektów, które mogą zostać zbudowane na działce. W planie zagospodarowania przestrzennego będą uwzględnione takie wytyczne jak kąt nachylenia dachu czy wysokość budynku. Dokument można uzyskać w urzędzie gminy właściwym dla lokalizacji działki. Jeśli działka  nie posiada planu miejscowego, należy złożyć do urzędu gminy wniosek o ustalenie warunków zabudowy.
 2. Zlecić wykonanie  mapy do celów projektowych – dokument ten jest wymagany przy opracowaniu projektu  do pozwolenia na budowę. Mapę wykonuje uprawniony geodeta na podstawie materiałów udostępnionych mu w urzędzie oraz pomiarów na działce.
 3. Zlecić opracowanie badań geotechnicznych – wykonuje je uprawniony geolog. Opinia geotechniczna mówi o tym, jaki jest rodzaj gruntu na działce i wskazuje wytyczne do zaprojektowania bezpiecznego fundamentowania budynku.
 4. Zlecić opracowanie Projektu Budowlanego, który składa się z:
  •  Projektu Zagospodarowania terenu
  • Projektu Architektoniczno-Budowlanego
  • Projektu Technicznego.

  Projekt budowlany – wydruk

 5. Projekt zagospodarowania terenu jest tworzony na mapie do celów projektowych i zawiera m.in. określenie granic działki, jej usytuowanie, obrys budynku, uzbrojenie w przyłącza, podjazdy, drogi wewnętrzne, ogrodzenie, dojazd do garażu, układ zieleni. Projekt wykonuje uprawniony architekt.
 6. Projekt architektoniczno-budowlany obejmuje projekt budynku: rzuty, przekroje, elewacje i opis techniczny wraz z potrzebnymi dokumentami i uzgodnieniami.
 7. Projekt Techniczny zawiera projekty branżowe: konstrukcję, instalacje sanitarne, instalacje elektryczne, projekt drogowy, itp. Nie jest on składany w Wydziale Architektury, tylko przekazywany bezpośrednio Inwestorowi.
 8. Wystąpić o pozwolenie na budowę lub zgłosić budowę domu jednorodzinnego – w celu uzyskania pozwolenia na budowę należy złożyć do odpowiedniego Wydziału Architektury wniosek z załącznikami, wśród których powinny znaleźć się m.in.:
  • po trzy egzemplarze projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi wymaganymi dokumentami,
  • oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do działki oraz dysponowaniu nią na cele budowlane,
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,

  Czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę wynosi 65 dni. Jest ważne przez 3 lata od wydania.

 9. Przygotować dziennik budowy – po uzyskaniu pozwolenia na budowę należy zawiadomić Inspektorat Nadzoru Budowlanego o zamiarze rozpoczęcia budowy  i dołączyć dokumenty:
  • pozwolenie na budowę,
  • dziennik budowy,
  • oświadczenie kierownika budowy i inwestora.
  • oświadczenie projektanta o sporządzeniu Projektu Technicznego

  Dziennik budowy to dokument, w którym kierownik budowy odnotowuje wszystkie wykonane prace. Wniosek o rejestrację dziennika budowy należy złożyć w Wydziale Architektury, które wydało decyzję o pozwoleniu na budowę. W dokumencie powinny znaleźć się dane inwestora, numer i data wydania pozwolenia na budowę, rodzaj inwestycji, adres i numer działki.

 10. Zgłosić rozpoczęcie budowy – zawiadomienie należy złożyć w Wojewódzkim lub Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego na 7 dni przed rozpoczęciem prac.

Znalezienie wykonawcy, zakup materiałów

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej nie jest łatwe, warto jednak popytać znajomych o rekomendacje. Przy wybieraniu fachowców należy wziąć pod uwagę ich doświadczenie i zrealizowane już prace. Żeby uniknąć problemów, warto podpisać z ekipą umowę, w której uwzględnimy wszystkie ustalenia – datę rozpoczęcia i zakończenia prac, koszt usług, harmonogram poszczególnych etapów itp. Można także ustalić, kto odpowiada za zakup materiałów budowlanych. Z reguły zajmuje się tym wykonawca – to rozwiązanie wygodne dla inwestora, który nie musi orientować się na rynku, znać cen i producentów.

Budowa domu

Budowa domu

Poniżej przedstawiamy etapy budowy domu w punktach:

Harmonogram prac wykończeniowych

Formalności po zakończeniu budowy

Prace już wykonane – wymarzony dom  został wybudowany. Teraz pora złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy – bez niego nie będzie można zamieszkać w budynku. Do zawiadomienia należy dołączyć m.in.:

Po złożeniu zawiadomienia o zakończeniu budowy, nadzór budowlany ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi, tym samym wyda milczącą zgodę na użytkowanie budynku.

Budowa domu – etapy. Podsumowanie

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z wieloma formalnościami i jest jednym z największych wyzwań, jakie stawiają przed sobą inwestorzy. Proces ten nie musi jednak być skomplikowany – jeśli będziemy trzymać się ustalonego planu, nic nie powinno nas zaskoczyć. Żeby nieruchomość spełniła wszystkie oczekiwania, najlepiej zainwestować w projekt skrojony na miarę potrzeb domowników.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *